• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Ana SayfaKente Bakış

Ankara Tarihi

Anıtkabir

Müzeler

kapak.jpg

anitkabir01.jpg

muzeler.jpg

Ankara adının kaynağı kesin olarak bilinememektedir. Belgelere dayanmayan ve günümüze kadar gelen söylentilere göre; tarihte söz edilen ilk adı Galatlar tarafından verilen ve Yunanca çapa anlamına gelen Ankyra’dır. Bu isim zamanla değişerek Ancyre, Engüriye, Engürü, Angara, Angora ve Cumhuriyet döneminde Ankara olmuştur.

Barış Parkı: Anıtkabir’in yeşil alanı Atatürk’ün “yurtta sulh cihanda sulh” özdeyişinden ilham alınarak, yabancı ülkelerden ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden getirilen fidanlarla oluşturulmuştur. Bu nedenle adına Barış Parkı denilmiştir.

Ankara şehir merkezi sınırları içerisin de çeşitli kurumlarca işletilen Resmi,özel ve askeri olmak üzere çeşitli müzeler bulunmaktadır.

Ankara'nın Sembolleri 

Ankara Evleri

Ankara Mutfağı

semboller.jpg

aevleri.jpg

ayemek.jpg

Ankara Kedisi
Ankara kedisi, dünyaca tanınmış saf kan bir kedi ırkıdır.Anavatanı Anadoludur. Ankara kedilerini diğer kedi türlerinden ayıran başlıca özellikleri:uzun ve ipeksi tüylere,adaleli bir vücuda,iri ve yuvarlak yapıda sarı ve mavi olmak üzere iki farklı göz rengine sahip olmasıdır.

Kentin özellikle de Kale içi bölgesinde görülen evlerdir. Sayılı örnekleri 17, 18 ve 19. yüzyıllardan kalmış olan Ankara evleri daha çok ahşap ve kerpiçten yapılmış, çoğunlukla iki katlı yapılardır. Günümüzde bazı evler turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Eski Ankara evlerinde mutfak, evin en büyük kısmını oluştururdu. Evlerde bir yanda ocak ve tandır, bir yanda da kışlık erzakın saklandığı kiler bulunurdu. Kilerler, genellikle iki katlı olur ve yukarı kısmına müsandere denilirdi. Mutfağın bir kenarına odun istif edilirdi. Yemekler yere serilen sofralarda yenir, önce büyükler, sonra ev halkı sofraya otururdu.
Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi:
25.07.2014